Székirodalmi hírkerék – 2021/II. (nyár)
Itt a nyár, itt a Székirodalmi hírkerék aktuális összeállítása! Könyvturné továbbra sincs kilátásban (utoljára 2019 őszén nyomtunk egy emlékezeteset, azóta csak a vágy él bennünk a folytatásra), a tavalyi tervekkel ellentétben sajnos filmet sem forgatunk, de azért így is volt némi mozgás a székirodalom háza táján. Nézzük!
A Rácalmási Művelődési Ház és Könyvtár idén tavasszal indította el "A magyar szerzőkért" elnevezésű projektjét, melynek lényege, hogy rávilágítson a (kortárs) magyar irodalom fontosságára, és hogy ösztönözzön, olvassuk hazai szerzők könyveit. "Írók napja" címen minden héten tartanak egy olyan napot, amikor reggeltől estig egyetlen kiemelt szerzővel foglalkoznak: ilyenkor rengeteg cikket, videót, érdekességet osztanak meg az adott alkotó munkásságáról, illetve egy előre elkészített interjú kérdéseit és válaszait teszik közzé külön-külön képek formájában. 2021. május 7-én az a megtiszteltetés ért, hogy engem választottak ki az "Írók napja" főszereplőjéül, így a székirodalom aznap elárasztotta "A magyar szerzőkért" felületeit. Schmidt-Czetli Ágnes velem készített interjúját azóta már egybe szerkesztve, itt a blogon is elolvashatjátok.
A Kossuth Rádió tízrészes hangjátékot sugárzott a Non nobis Domine című regényem első feléből/részéből, Kelet oroszlánja címen. A szereposztás egészen parádésra sikerült, és ha minden igaz, ősszel kezdődhetnek a folytatás munkálatai is. Hogy Az utolsó vörös barát végül mikor kerül adásba, azt még nem tudom, de a Kelet oroszlája még néhány napig visszahallgatható az archívumból. Aki tehát még nem hallotta az adaptációt, de kíváncsi lenne rá, az siessen, hiszen ha jól számoltam, az első rész július 9-én törlődik a rendszerből, a második rész július 10-én, és így tovább. A Kelet oroszlánja rádiójáték tíz részére mutató linkeket ITT szedtem össze egy csokorba.
És akkor jöjjön még egy kis Non nobis Domine! Szénégető Richárd a YouTube-csatornáján mutatta be a könyvet, mint a felnőtté válás regényét.
Már előrendelhető az Anjouk hetedik része, A birodalom ura, mégpedig a Líra webáruházából, szokás szerint 20%-os kedvezménnyel. A várhatóan idén szeptember végén megjelenő regényből a 168 óra június 10-i lapszáma közölt részletet Csontbuzogány címmel, én pedig a Facebook-oldalamon elmélkedtem kicsit a karakteralkotás problematikáján, Toldi Miklós kapcsán.
Mindeközben pedig készül az első képregényem is, Várai Artúr elképesztően zseniális rajzaival. Az Akit háromszor koronáztak a XIV. századi magyar trónharcokat mutatja be dióhéjban: 12 év történetét mindössze 13 oldalon. A végeredmény valahol félúton lesz a klasszikus képregény és a középkori képes krónikák műfaja között, és már rettentő kíváncsian várom, hogy a kezembe foghassam. Nem önálló kiadvány lesz egyébként, hanem egy kb. 150 oldalas, nagy formátumú, színes történelmi képregény-antológia része, mely a Királyok és Keresztek képregényeket is megalkotó Képes Krónikák gondozásában jelenik majd meg – vagy idén karácsonykor, vagy jövő tavasszal, ez még képlékeny. Az alábbi képen egy frissen elkészült, egész oldalas csatajelenet látható: Várai Artúr mindennemű digitális utómunkától mentes ceruzarajza.
Hogy pedig ne maradjatok le semmi lényeges információról a székirodalom világával kapcsolatban, időnként nézzetek vissza a blogra, a honlapra, illetve kövessetek Facebookon.
Aki szeretne feliratkozni a Székirodalmi hírkerékre,
csak küldjön egy e-mailt a br.szabolcs@gmail.com címre,
a tárgy mezőbe pedig írja be: "Hírkerék feliratkozás".